Sierpień w stoczni

Sierpień w stoczni

Wspólnie świętujemy #nowehistorie

W naszej świadomości sierpień nieodzownie kojarzy nam się z wydarzeniami, które miały miejsce w Stoczni Gdańskiej. Wspólnym wysiłkiem i determinacją społeczność stoczniowców napisała #nowehistorie, które zmieniły bieg historii.

Tegoroczną, 43 rocznicę podpisania Porozumienia Gdańskiego, zainaugurowaliśmy wystawą jednego z najbardziej rozpoznawalnych fotografów stoczniowych – Stanisława Składanowskiego. Wystawa zatytułowana: „31.08.1980r. Dzień, w którym stoczniowcy napisali #nowehistorie”obejmowała 21 najciekawszych i najbardziej ikonicznych zdjęć z wystawy „Sierpień 80”, która powstawała z inicjatywy autora zdjęć z okazji 40. rocznicy Porozumień Sierpniowych w 2020r. Na swoich zdjęciach Stanisław starał się pokazać przede wszystkim ludzi – ich reakcje i różne stany emocjonalne – od niepewności, trwogi, wyczekiwania na dalszy bieg zdarzeń, zbiorowej modlitwy, zabawnych sytuacji, jak i wielu codziennych zdarzeń, które miały miejsce w czasie strajków.

31 sierpnia świętowaliśmy wspólnie z mieszkańcami Gdańska, członkami naszej społeczności oraz byłymi pracownikami stoczni, którzy brali udział w wydarzeniach 1980r. Początek dnia poświęciliśmy najmłodszym członkom naszej społeczności, zapraszając ich do gier zręcznościowych oraz fizycznych.

Wśród atrakcji znalazła się również strefa GTW Gedania, która zachęcała mniejszych i większych gości do wypróbowania swoich sił na wiosłach i aktywizowała wioślarstwo.

Tego dnia otworzyliśmy również szeroko drzwi budynku Dyrekcji, zapraszając mieszkańców do poznania wnętrza zrewitalizowanego budynku oraz zajrzenia do Archiwum Wspomnień Stoczniowca, które urządziliśmy w Sali konferencyjnej „Stocznia”. Archiwum Wspomnień Stoczniowca to zapis wspomnień pracowników Stoczni Gdańskiej i ich rodzin. Impulsem do jego powstania była praca nad filmem “Stoczniowcy. Ludzie z tła” opowiadającym o ludziach, o których nikt wcześniej nie zrobił filmu, ani nie napisał książki.

Wieczorną porą, przy porcji świeżo uprażonego popcornu, wspólnie obejrzeliśmy film dokumentalny „Stoczniowcy. Ludzie z tła”. Wzruszone twarze cichych bohaterów, ich rodzin i naszych gości utwierdziły nas w przekonaniu, że to co robimy jest ważne i jesteśmy na dobrej drodze, aby przyszłe pokolenia pamiętały, jak ważny jest ten teren dla historii Polski i Europy wschodniej.

202¾

#nowehistorie na horyzoncie

Czytaj więcej

Sportowe #nowehistorie

Stocznia Cesarska sponsorem GTW Gedania

Czytaj więcej