Wystawa o Annie Walentynowicz

Wystawa o Annie Walentynowicz

Wejdź do suwnicy legendarnej suwnicowej

Największym dziedzictwem terenów postoczniowych, obok budynków, elementów wyposażenia i reliktów stoczniowych są przede wszystkim historie ludzi: dawnych pracowników stoczni, którzy dokonali rzeczy z pozoru niemożliwej. Anna Walentynowicz stanowi jedną z ikonicznych postaci, nieodłącznie związanych z ruchem Solidarności.

Od 1950 roku Anna Walentynowicz pracowała w Stoczni Gdańskiej jako spawaczka, a następnie jako suwnicowa m.in. w hali 42A, znajdującej się na naszym terenie przy ulicy Narzędziowców.

Była społeczniczką, działaczką opozycyjną, jedną z współzałożycielek Wolnych Związków Zawodowych w 1978 roku. Jej dyscyplinarne zwolnienie z pracy 7 sierpnia 1980 roku wywołało pracownicze protesty, które
14 sierpnia doprowadziły do strajku. Międzyzakładowy Komitet Strajkowy powołany w czasie strajku sformułował 21 postulatów i otworzył drogę do powstania NSZZ Solidarność. Anna Walentynowicz była wielokrotnie aresztowana za działalność opozycyjną, a w stanie wojennym internowana.
Zginęła 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie smoleńskiej.

Z okazji ogłoszonego przez Sejm RP roku Anny Walentynowicz oraz przypadających w tym roku 90-tych urodzin zdecydowaliśmy się uhonorować legendarną suwnicową poprzez otwarcie dla zwiedzających przestrzeni budynku 42A i umożliwiliśmy dostęp do suwnicy, na której pracowała.

W przestrzeni budynku 42A znajdzie się również wystawa o życiu Anny Walentynowicz, którą przygotował gdański oddział IPN, liczne publikacje oraz zdjęcia.

Ekspozycję, która została uroczyście otwarta 19 sierpnia, będzie można zwiedzać codziennie od 20 do 31 sierpnia w godzinach od 12:00 do 19:00.

Pan dr. Arkadiusz Kazański (autor wystawy, IPN), Pani Urszula Ściubeł (koleżanka z pracy Anny Walentynowicz), Pan Gerard Schuurman (dyrektor projektu Stocznia Cesarska)
Otwarcie wystawy

Na miejscu będą pracownicy Morskiej Fundacji Historycznej, którzy chętnie odpowiedzą na pytania zwiedzających.

Pracownicy Morskiej Fundacji Historycznej

Miłego zwiedzania!

202¾

#nowehistorie na horyzoncie

Czytaj więcej

Sportowe #nowehistorie

Stocznia Cesarska sponsorem GTW Gedania

Czytaj więcej