Anna Walentynowicz była jedną z kluczowych postaci Solidarności. Ruch, który zapoczątkował upadek komunizmu w Europie Wschodniej, rozpoczął się tutaj w stoczni, a słynna suwnicowa Walentynowicz, odegrała ważną rolę.
Ale była kimś więcej. Jej współpracownicy pamiętają ją przede wszystkim jako wielką działaczkę społeczną, która zawsze miała odwagę zająć się trudnymi i niewygodnymi kwestiami związanymi zarówno z warunkami pracy jaki i warunkami społecznymi pracowników stoczni. Jej dyscyplinarne zwolnienie z pracy 7 sierpnia 1980 roku wywołało pracownicze protesty, które 14 sierpnia doprowadziły do strajku a w rezultacie podpisania porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ Solidarność. Zginęła 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie smoleńskiej.
Z okazji ogłoszonego przez Sejm RP roku Anny Walentynowicz oraz przypadających w 2019 roku 90-tych urodzin zdecydowaliśmy się uhonorować legendarną suwnicową poprzez otwarcie dla zwiedzających przestrzeni budynku, w którym pracowała, i umożliwiając dostęp do suwnicy, którą operowała.
Od sierpnia do końca października zwiedzający mieli okazję zobaczy budynek i poznać suwnice na której pracowała. Wystawa przygotowana przez gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej zawiera liczne publikacje, zdjęcia i materiały archiwalne, takie jak jej podanie o pracę do Stoczni Gdańskiej i jej życiorys.
W tym roku historyczne miejsce pracy Anny Walentynowicz można zwiedzić w wirtualnym spacerze poniżej.
Oprócz już znanej wystawy o legendzie ruchu Solidarności, Morska Fundacja Historyczna rozbudowała wystawę „Historia Stoczni Gdańskiej 1844-2019” i przygotowała również zupełnie nową ekspozycję o szeroko rozumianym życiu w czasach PRL. Wystawa przybliża mechanizmy ustrojowe, które obowiązywały przed 1989 rokiem oraz pokaże meandry życia codziennego w socjalistycznej rzeczywistości.