STIK

STIK

To skomplikowane

W 2011 r brytyjski artysta STIK wspólnie z młodzieżą z Gdańska stworzył mural „To skomplikowane”. Mural przedstawia grupę postaci trzymających się za ręce, reprezentujących zróżnicowaną i powiązaną społeczność. Pierwotnie dzieło namalowane na dwóch dużych, metalowych kontenerach morskich, zlokalizowanych na terenie Dolnego Miasta, powstało w ramach warsztatów zorganizowanych przez CSW Łaźnia. Młodzi uczestnicy warsztatów dodali jaskrawe ubrania i akcesoria postaciom namalowanym przez artystę, a powstałą współpracę nazwali “To skomplikowane”. Wówczas tytuł nawiązywał do statusu związku na Facebooku, ale okazał się bardziej niż trafiony. Teraz spoglądamy wstecz na skomplikowaną podróż, jaką przebył mural, by w końcu znów znaleźć się w Gdańsku.

Trzy lata później w 2014 r. kontenery zniknęły w tajemniczych okolicznościach i zostały odkryte wkrótce, ale pocięte na dziesiątki sekcji, odcięte tam, gdzie postacie kiedyś trzymały się za ręce, sprzedawane w komercyjnych galeriach sztuki w całej Europie. Po pięciu latach prowadzenia kampanii przez młodych ludzi przy wsparciu STIK’a i społeczności artystycznej większość sekcji z samymi dziełami sztuki STIK’a została odzyskana i uroczyście zniszczona w Anglii.

Wszystkie sekcje młodych ludzi współpracujących ze sobą, zostały odzyskane, wróciły do Gdańska i zostały ponownie połączone w tej instalacji na Stoczni, dekadę od ich powstania. Nie bez powodu na nową lokalizację dzieła wybrano teren dawnej Stoczni Gdańskiej.

Sekcje zostały ułożone w okrąg, aby pokazać, że dzięki jedności i solidarności, wartościom na zawsze związanym z tym legendarnym terenem, wszystko jest możliwe. Tutaj ludzie zawsze byli w centrum wydarzeń i nadal będą. Tworząc nową inkluzywną dzielnicę, w którym społeczeństwo może na nowo się odrodzić, świętujemy i honorujemy to wielkie dziedzictwo. To trudna historia, ale jednocześnie podnosząca na duchu, ponieważ zdajemy sobie sprawę z tego, co może osiągnąć siła społeczności. To może być skomplikowane, ale nie niemożliwe.

Wynajem konstrukcji i scen zrealizowała firma Svoboda.

ZWIEDZANIE I FOTOGRAFOWANIE

Odkryj Stocznię Cesarską. Dowiedz się, jak zwiedzić teren.

Czytaj więcej

DOK CESARSKI

Przestrzeń eventowa

Czytaj więcej