Stoczniowcy. Ludzie z tła.

Stoczniowcy. Ludzie z tła.

Pokaz przedpremierowy filmu dokumentalnego.

W ubiegły piątek, w przeddzień 39. rocznicy podpisania porozumień Sierpniowych odbył się na terenach postoczniowych w Gdańsku pokaz przedpremierowy filmu dokumentalnego „Stoczniowcy. Ludzie z tła”. Film w reżyserii Marka Osiecimskiego (REFUGIUM Productions) to dokument o byłych pracownikach Stoczni Gdańskiej, cichych bohaterach wielu ważnych wydarzeń historycznych, które miały tutaj miejsce.

Poznaliśmy bardzo wzruszające historie ludzi, którzy uczestniczyli w strajkach w grudniu ’70 i sierpniu ’80, w tym m.in. słowa Pana Stanisława, który nigdy nikomu nie opowiedział o tym, że był szefem wydziałowej Solidarności.

Albo Pani Barbary, która oprowadziła nas po dawnym zakładzie. Z szerokim uśmiechem na twarzy pokazała, jak działały ręczne gaśnice, czy wyglądały wykonane przez nią izolacje. Z łezką w oku stwierdziła, że to co kiedyś było już nie wróci, ale chciałaby zobaczyć, jak teren odżywa i powraca do niego silna społeczność.

Pani Halina otworzyła przed widzami swój pokaźny zbiór fotografii i spis koleżanek i kolegów wraz z ich stoczniowymi numerami.

Po projekcji publiczność miała możliwość zadawania naszym bohaterom pytań. Zadano bardzo ważne pytanie, dlaczego akurat w Stoczni Gdańskiej mogła narodzić się Solidarność. Jeden z byłych stoczniowców na widowni stwierdził, że więzi międzyludzkie były w tamtych czasach bardzo silne. Wzrastało wzajemne zaufanie, ponieważ ludzie musieli współpracować w trudnych warunkach i pod presją ciągu produkcyjnego. Co więcej, całe rodziny często były zaangażowane w życie Stoczni. Wielu mieszkańców Gdańska pracowało w Stoczni i dzieliło wspólne problemy, obawy i nadzieje. Skala skumulowanych interesów ostatecznie uległa zmianie.

Nasi bohaterowie dużo ryzykowali, stojąc ramię w ramię z ludźmi, którzy później stali się rozpoznawalnymi na całym świecie symbolami ich wspólnej walki. Niestety świat nie zawsze w pełni doceniał tych ludzi z tła. Ten dokument w istotny sposób przyczynia się do zachowania tych wspomnień i zapamiętania naszych, jak dotąd nieznanych, bohaterów.

Film jest współfinansowany przez Urząd Miasta Gdańska, Marszałka Województwa Pomorskiego, Shipyard City Gdańsk Sp. z o.o., PPU NAVA Sp. z o.o. oraz Stocznia Cesarska Development Sp. z o.o.

Stocznia Cesarska na scenie

Opowiadamy, jak wyglądają nasze #nowehistorie

Czytaj więcej

Wystawa o Annie Walentynowicz

Wejdź do suwnicy legendarnej suwnicowej

Czytaj więcej