31.08.1980

31.08.1980

Dzień, w którym stoczniowcy napisali #nowehistorie

„Ludzie w sercu wydarzeń”. Dla nas jest to nie tylko hasło w naszym manifeście, ale zobowiązanie. Budowanie nowej społeczności nie może odbyć się bez szacunku do ludzi, którzy w przeszłości tworzyli tutaj społeczność, a 31 sierpnia 1980 roku napisali #nowehistorie i wspólnymi siłami doprowadzili do podpisania porozumień gdańskich z rządem PRL, co umożliwiło powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” i rozpoczęło proces dążenia ku niepodległości, wolności i społecznej sprawiedliwości.

14 sierpnia 2023r., przed budynkiem Dyrekcji stanęła wystawa fotografii jednego z najbardziej rozpoznawalnych fotografów stoczniowych – Stanisława Składanowskiego. Wystawa pt. „31.08.1980r. Dzień, w którym stoczniowcy napisali #nowehistorie” jest pierwszą z inicjatyw, które towarzyszą obchodom 43. rocznicy porozumień sierpniowych w Gdańsku.

Wystawa obejmuje 21 najciekawszych i najbardziej ikonicznych zdjęć z wystawy „Sierpień 80”, która powstawała z inicjatywy autora zdjęć z okazji 40. rocznicy Porozumień Sierpniowych w 2020r. i miała swoją premierę na terenie Stoczni Cesarskiej, w galerii WL4. Wśród wybranych zdjęć są i te, które stanowią najbardziej rozpoznawalne, ikoniczne obrazy przedstawiające słynną tablicę z 21 postulatami strajkujących czy Lecha Wałęsę triumfalnie niesionego na barkach stoczniowców z budynkiem Dyrekcji Stoczni w tle. Nowa wystawa stanowi hołd dla wszystkich, którzy brali udział w tych historycznych wydarzeniach i kolejnym naszym działaniem, mającym na celu popularyzację pamięci o historii tego terenu.

Stanisław Składanowski, były stoczniowiec i fotograf pasjonat, tylko w czasie strajków wykonał ponad 1100 zdjęć. Wiele z nich stanowi najwierniejszą dokumentację wydarzeń, które latem 1980 roku doprowadziły do powstania Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych Solidarność i upadku systemu autorytarnego w Polsce i Europie dziewięć lat później.

Począwszy od roku 1964 Stanisław był najpierw uczniem, później pracownikiem Stoczni Gdańskiej oraz Gdańskiej Stoczni Remontowej z przerwą na pobyt w wojsku. Od roku 1975 był już zaawansowanym fotoamatorem. Na swoich zdjęciach Stanisław starał się pokazać przede wszystkim ludzi – ich reakcje i różne stany emocjonalne – od niepewności, trwogi, wyczekiwania na dalszy bieg zdarzeń, zbiorowej modlitwy, zabawnych sytuacji, jak i wielu codziennych zdarzeń, które miały miejsce w czasie strajków.

SAVE THE DATE

31.08.2023r. świętujemy #nowehistorie, które napisali stoczniowcy.
Zaplanowaliśmy dla Was wiele atrakcji. Więcej szczegółów znajdziecie już wkrótce na naszych social mediach.

202¾

#nowehistorie na horyzoncie

Czytaj więcej

Sportowe #nowehistorie

Stocznia Cesarska sponsorem GTW Gedania

Czytaj więcej